Odpuštění je výsadou silných

19.07.2023

Odpuštění není snadné. Často vyžaduje překonání velmi silných emocí, jako je citová bolest, nespravedlnost, zrada, křivda, zklamání, ponížení a mnoho, mnoho dalšího. Odpustit něco tak velmi zraňujícího však také vyžaduje velkou odvahu a vážné rozhodnutí. A proto bude odpuštění vždy a jen atributem silných, neboť slabý člověk není odpuštění schopen. Jsou to právě slabí lidé, kteří vidí v neodpuštění sílu, a v odpuštění slabost, aby pak později zjistili, že misky vah se tímto způsobem vyrovnat nedají. Nedovolí to mocný zákon vesmíru, který bdí nad přímou úměrou: "Prosba za odpuštění, tedy za prominutí viny, je založena na splnění podmínky, že lidská duše dříve sama odpustila všechno bezpráví a křivdy, které na ní bližní spáchali." (z díla "Ve Světle Pravdy). Nepotkala jsem jediného člověka na této zemi, který by neodpouštějíc a domnívajíc se, že sám je bez viny, sám nepotřeboval odpuštění druhých.

NECHŤ TEDY HODÍ KAMENEM TEN, KDO JE BEZ VINY...

Pro jistotu, dříve než bych hodila, doporučuji počkat si na retrospektivu svých minulých životů, nejlépe až k první inkarnaci… které se nám dostane hned, jakmile překročíme práh tohoto světa, tohoto života. Může se stát, že nakonec v studu zjistíme, že jsme to právě my, kdo bude potřebovat odpuštění, až uvidíme sami sebe ve světle pravdy – tentokrát té objektivní nebo nejvyšší. Prostě PRAVDY.

"Lidé o Vás ví všechno, Bůh jen to, co je pravda."

A co byste řekli tomuto návrhu?

"Odpouštějte druhým tak rychle, jak očekáváte, že Bůh odpustí Vám."

První, co si uvědomuji je, že s druhým tak trochu zápasím. Nejsem tak rychlá, jak bych si přála, aby někdo nebo Někdo odpouštěl mně. A to mě trápí. A tak si rychle otevřu své dvacet let staré poznámky, abych si rychle připomněla, že odpuštění je léčivý proces, který nejde urychlit:). Připomenu si, že jsem ve vývoji, přestanu na sebe tlačit (touha po dokonalosti ještě někdy vystrčí zoubky) a začnu krůček po krůčku zas a znovu do nekonečna aplikovat bodík za bodíkem dobré rady vyčítajícím a neodpouštějícím od Kena Sandeho, které jsem našla v malé knížce "O odpouštění" od Dr. Jara Křivohlavého. Před pětadvaceti lety! A stále fungují stejně. Nejspíše proto, že i my fungujeme stále stejně...

Ken Sande:

 • Když se rozhodneš odpustit, pak sám sobě odpřisáhni, že nebudeš o krizové události dále přemýšlet!
 • Když budeš v pokušení připomenout druhému člověku znovu to, co mu v duchu vyčítáš, anebo, co jsi mu už jednou odpustil, zadrž a neřekni ani slovo!
 • Zavaž se sám sobě, že s druhými lidmi nebudeš nikdy mluvit o tom, co ses rozhodl někomu odpustit nebo co jsi mu již jednou odpustil, i když to pro tebe bude pokušením, kterému bys rád podlehl!
 • Nedovol, aby se ti to, co se stalo a co jsi odpustil, stalo překážkou ve tvém styku s člověkem, jemuž jsi odpustil. Uvědom si, že odpuštění je akt vůle, a ne jen krátkodobý blažený pocit tvé blahosklonnosti.

  ODPUŠTĚNÍ není pocit, je to AKT VŮLE. A vůle i v posilovně vyžaduje SÍLU (jsem bývalá tělocvikářka). A síla vychází z ducha, z těla prý jen siláctví. Ještě jsme nevymysleli posilovny na odpouštění... možná proto, že je nepotřebujeme, možná proto, že už dávno máme své nejlepší celoživotní trenéry, své bližní, kteří nám možnosti odpouštět poskytují v dostatečně velkých tréninkových dávkách.

  Poděkujme jim z hloubi duše, neboť nás učí pravé LÁSCE.

  "Láska je trpělivá, láska nezávidí, láska se nevychloubá a není domýšlivá. Láska nejedná nečestně, nehledá svůj prospěch, nedá se vydráždit, nepočítá křivdy. Nemá radost ze špatnosti, ale vždycky se raduje z pravdy.

  Ať se děje cokoliv, láska vydrží, láska věří, láska má naději, láska vytrvá." (apoštol Pavel Korintským)

  LÁSKA není metoda, láska je HODNOTA. Věčná...

  P.S.

  Dub je symbolem síly. Na posedu pod tímto dubem se rodí všechny články o odpouštění… :)

  Bude jich celkem 7! Chybí ještě dva: "Nejtěžší je odpustit sobě" a "Odpustit Ti mohu, ale zapomenout ne…" Tak zase za týden :).
  Tím se završí toto téma, které bylo jedno ze stěžejních pro uzdravení mnoha lidí v mé praxi. I mně párkrát zachránilo nejen zdraví, ale i život. Nechť články najdou toho, komu mohou pomoci...

  Psychosomatická poradna CLEMATIS,  +420 731 080 087
  Vytvořeno službou Webnode Cookies
  Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky